Projenin Amacı

Değerli Fen Bilgisi Öğretmenleri,

Son yıllarda bilim insanları ve çeşitli uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan çalışmalar biçimlendirici değerlendirmenin öğrencilerin öğrenmeleri üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Bu gelişmelerle birlikte bilim insanları ve uluslararası kuruluşlar öğretmenlerin sınıflarında etkili bir şekilde biçimlendirici değerlendirme uygulamaları yapmalarını önermişlerdir. Ancak öğretmenler çeşitli faktörler sebebiyle biçimlendirici değerlendirmeyi her zaman etkili bir şekilde uygulayamamaktadır.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi yürütücülüğüyle ve Gazi Üniversitesi ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin katılımıyla tasarlanan bu projede öğretmenlerin biçimlendirici değerlendirme uygulamaları sırasında yaşadıkları problemleri aşmalarına yardımcı olmak ve etkili biçimlendirici değerlendirme uygulamaları yapmalarını kolaylaştırmak için teknolojik araçlardan nasıl faydalanılabileceğine odaklanılmıştır. Projede fen bilgisi öğretmenleri alanında uzaman akademisyenler ile birlikte etkili bir biçimlendirici değerlendirme uygulaması için kare kod, sanal sınıf, Google doküman, etkileşimli video, web tabanlı öğrenme ortamı ve diğer internet araçlarını nasıl kullanacaklarını keşfedeceklerdir. Etkileşimli etkinlikler aracılığıyla katılımcılar kendi materyallerini oluşturma, uzman kişilerden geri bildirim alma ve materyallerini deneme şansına sahip olacaklardır. Ayrıca proje kapsamında kullanılacak teknolojik araçlar öğrencilerin sınıf ortamında herhangi bir teknolojik araca sahip olmalarını gerektirmediği için katılımcılarımız proje sonrasında da bu uygulamaları sınıflarında kullanmaya devam edebileceklerdir.

Projede yer alan eğitmenlerimizi, etkinliklerimizi ve proje detaylarını web sitemizde bulabilirsiniz. Soru ve görüşleriniz için web sitemizin sağ üst kısmında veya bu sayfanın altında yer alan iletişim sekmesini kullanabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederiz.

Profil_Resmi_2-removebg-preview.png
muğla.PNG
4005.PNG
mku.PNG
gazi.PNG
tedbidd.JPG